"Borneo" 06 2009
Foto

    W dniach 21 - 26 czerwca w Bornym Sulinowie (przez uczestników kursu nazwanym Borneo) odbyło się szkolenie specjalistyczne dla nurków MSWiA kierujących pracami podwodnymi w zakresie ratownictwa.
W szkoleniu uczestniczył asp. Piotr Nieckarz.
Zajęcia prowadzone były na bazie kursu dla młodszych nurków MSWiA na centralnym poligonie wodno-nurkowym MSWiA.

Do roku 1992 niewiele osób wiedziało o fakcie istnienia w okolicach Szczecinka, nad jeziorem Pile miejscowości Borne Sulinowo, którą ujawniono po wycofaniu się wojsk radzieckich z Polski. Pośród 18 tyś hektarów poligonu wojskowego, 50 tyś. miasto tętniące własnym życiem.
Cała struktura miasta zbudowana została dla potrzeb Wehrmachtu od podstaw w latach 1933 – 1938. W trakcie walk o Wał Pomorski, którego ówczesny Gross Born (Borne Sulinowo) był ważną częścią składową, wojska niemieckie wyszły z miasta pozostawiając je w stanie nienaruszonym.

Rozpoczął się "okres radziecki" w dziejach miasta, które to było najpilniej strzeżoną bazą Północnej Grupy Wojsk. Choć wojska te oficjalnie nie posiadały w Polsce rakiet strategicznych z głowicami atomowymi, to w pobliżu poligonu pozostały po nich potężne silosy rakietowe, w których było to "nie istniejące" uzbrojenie.

Po opuszczeniu miasta przez armię rosyjską w roku 1992 zostało one rozkradzione i zdemolowanie głównie przez polskich szabrowników.
Borne Sulinowo przeszło gwałtowną transformację w cywilne, w pełni polskie miasteczko, gdzie dynamicznie rozwija się turystyka.
W „Borneo” powstał poligon wodno-nurkowy, na którym szkoleni są nurkowie dla potrzeb MSWiA.
Na dnie jeziora Pile, na głębokości około 18m znajduje się podwodny las sosnowy.
Badania wykazały, że "podwodny las" to efekt naturalnych procesów geologicznych- zapadła się grota wapienna istniejąca pod powierzchnią wyspy. 
Zdjęcia dzięki uprzejmości Dawida, Jacka, Marka, Węgorza i Sokołów.

Galeria>>

Aktualności
Norwegia 2020

Centrum Nurkowe Hitra


Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja