Nurkowanie Chorwacja
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Chorwackie morze przyciąga ze względu na swoją atrakcyjność wielu płetwonurków.

Aby nurkować w rejonach nie objętych zakazem, każdy nurek musi wykupić zezwolenie wydawane przez chorwacką federację nurkową. Można je kupić we wszystkich klubach i centrach nurkowych oraz autoryzowanych agencjach turystycznych na całym wybrzeżu. Zezwolenie jest ważne 1 rok i kosztuje 100 kuna; wydawane jest wyłącznie nurkom posiadającym odpowiednie uprawnienia wydane przez jedną ze światowych organizacji nurkowych (potrzebny jest numer identyfikatora). W roku 2003 wprowadzono dodatkową opłatę dla nurkujących indywidualnie w wysokości 2.600 kn (ok. 350 euro). Jeśli nie chcemy wnosić tej opłaty, musimy nurkować z chorwackiej bazy nurkowej.
Rejony zakazane

Do rejonów tych należą parki narodowe: Brijuni i Krka, części wód przybrzeżnych (porty, wejścia do portów, kotwicowiska, obszary natężonego ruchu statków), rezerwaty natury (zatoka Ston, kanał Lim, park Telasica) i morze w promieniu 100 m. wokół zakotwiczonych okrętów wojennych i strzeżonych obiektów wojskowych. Zgodę na nurkowanie w niektórych rejonach wydaje Ministerstwo Kultury poprzez miejscowe muzea.

Kontrolowane obszary nurkowe

Należą do nich parki narodowe Kornati i Mljet. Zezwolenia wydają zarządy parków.

Po uprzedniej zgodzie Ministerstwa Kultury można nurkować w następujących miejscach: wyspy Vis, Bisevo, Svetac, Brusnik, Susac, Kopiste, Lastovo, Donji Skoji, Vrhovnjaci, Palagruza, pas szerokości 300 m. wokół wysp Mljet i Jabuka, obszar w promieniu 300 m. wokół zatopionych łodzi Szent Istvan, Premuda, Coriolanus Novigrad, Baron Gautsch, Saint Ivan, S-57 na Peljesac, i przy znaleziskach blisko Zirje, Cavtat dolias.

Prace przy podwodnych znaleziskach archeologicznych (opisywanie, fotografia) można prowadzić tylko za zgodą Ministerstwa Kultury.

Ministerstwo Sportu w Chorwacji uznaje następujące organizacje nurkowe: BSAC, CMAS, IANTD, NAUI, PADI i SSI.

10 najlepszych miejsc nurkowych

Nr 1: Baron Gautsch, Istria

Głębokość: 28 – 42 m.
Kwalifikacje: doświadczeni nurkowie

Atrakcje: wrak statku pasażerskiego

Opis: Baron Gautsch zatonął na minie w roku 1914. Transportował pasażerów na trasie Kotor – Triest. Górny pokład jest na 28 m. a dolny na 36; dno na 42 m. Wrak jest dobrze zachowany i można wejść do środka.

Nr 2: Cres, Lina

Głębokość: 22 – 25 m
Kwalifikacje: doświadczeni

Atrakcje: wrak statku handlowego

Opis: statek Lina bale drewniane z Rijeki na Sycylię ale z powodu gęstej mgły wszedł na rafę i zatonął. Wrak jest dobrze zachowany. Szczyt dziobu jest na 22 m. a rufa na 55 m. Można wejść do wnętrza.

Nr 3: Susak, podwodna rafa Margarina

Głębokość: 5 – 40 m.
Doświadczenie: od początkujących do doświadczonych

Atrakcje: resztki wraków, belki, amfory

Opis: od środka w lewo rafy jest podwodny kanion od 5 do 17 m. głębokości. Leży w nim wrak statku przewożącego elementy konstrukcyjne. Dalej dno opada głębiej. 100 obok na głębokości 20 m. są pozostałości „tegulas”, belek używanych do budowy łodzi. Na szczycie rafy jest wiele koloni ryb a w wielu wgłębieniach można znaleźć rozbite amfory.

Nr 4: Kornati, Rasip

Głębokość: 3 – 65 m.
Doświadczenie: początkujący do doświadczonych

Atrakcje: różnorodny i kolorowy świat podmorski

Opis: od zewnętrznej strony wyspy jest klif, który opada od 3 do 65 m. głębokości. Morze jest kryształowo czyste, widoczność ponad 40 m. Ściana jest pokryta koralami, gąbkami; wiele koloni ryb.

Nr 5: Pakleni otoci, Stambedar

Głębokość: 5 – 45 m.
Doświadczenie: początkujący do doświadczonych

Atrakcje: piękne gorgonie, bogaty świat podmorski

Opis: Stambedar to mała wyspa z archipelagu Pakleni otoci. Jest atrakcyjna dla nurków ze względu na piękną podwodną ściankę o głębokości od 5 do 45 m. Jest tam las czerwonych i fioletowych gorgonii na głębszej części ściany. Dużo ryb, alg, ślimaków, sera-urchin (?) i innych morskich stworzeń.

Nr 6: Susac, Te Vega

Głębokość: 5 – 35 m.
Doświadczenie: początkujący do doświadczonych

Atrakcje: małe morskie jezioro

Opis: małe morskie jezioro blisko przylądka Na Zene. Można się dostać tylko przez podwodny tunel na głębokości 5 m. o długości 2 m. Jeziorko jest otoczone pionowymi klifami i ma głębokość od 5 do 35 m. Ściany porośnięte morskimi organizmami.

Nr 7: Bisevo, Modra spilja

Głębokość: 3 – 40 m.
Doświadczenie: początkujący do doświadczonych

Atrakcje: podwodny kanał, ściana obfita w ryby

Opis: Modra spilja jest słynna z połyskującego niebiesko wnętrza. Można dostać się do środka łodzią lub nurkując przez wąskie wejście, które rozszerza się w dużą jaskinię,

leżącą częściowo nad, częściowo pod wodą. Najlepiej odwiedzić jaskinię latem w południe, kiedy promienie słoneczne penetrują ciemne wnętrze tworząc bajeczne niebieskie efekty. Oprócz samej jaskini, w następnej zatoce jest również niezłe miejsce do nurkowania.

Nr 8: Peljesac, S 57 

Głębokość: 25 – 39 m.
Doświadczenie: tylko doświadczeni nurkowie

Atrakcje: bardzo dobrze zachowany wrak niemieckiego torpedowca

Opis: S 57 był niemieckim torpedowcem, który zatonął 19 sierpnia 1944 r. Został zaatakowany i zatopiony przez angielskie niszczyciele. Wrak jest wyjątkowo dobrze zachowany. Można zobaczyć przednie działko przeciwlotnicze które wciąż można obracać; w wyrzutniach wciąż tkwią torpedy. Wrak leży na burcie. Wejście do wnętrza nie jest bezpieczne.

Nr 9: Dubrownik, wrak Taranto

Głębokość: 23 – 55 m.
Doświadczenie: bardzo doświadczeni nurkowie

Atrakcje: dobrze zachowany wrak statku handlowego

Opis: statek zatonął w 1943 roku po wejściu na minę. Wokół wraku są rozrzucone części jego ładunku, silnika i urządzeń przeładunkowych. Wrak jest rozłamany na pół – rufa ugrzęzła w piasku a dziób unosi się pod kątem 45 stopni leżąc na podwodnym klifie. Na wraku żyje dużo ryb, w tym dwa duże okonie.

Nr 10: Elafiti, St. Andrija

Głęokość: 3 – 78 m.
Doświadczenie: początkujący do zaawansowanych

Atrakcje: piękna podwodna ściana

Opis: najpiękniejsze miejsce nurkowe na zewnętrznej ścianie wyspy. Klif opada od 3 do 78 m. prawie pionem. Na głębokości 26 m. znajduje się jaskinia. Wiele ryb, korali i alg; na większych głębokościach czerwony koral.

 

Aktualności
Norwegia 2020

Centrum Nurkowe Hitra


Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja